Tarot a jeho historie

18. září 2011 v 8:10 | Eliška |  Tarotové karty
Tarot na první pohled připomíná zvětšený balíček hracích karet. O původu Tarotu existuje celá řada názorů. Základ může spočívat ve starých egyptských knihách, může ležet v Indii a mít určité spojení s předchůdcem šachu. Tarot může pocházet i z Arábie a do Evropy ho mohli přinést vracející se křižáci. Mohl také putovat z Asie na západ do Evropy s kočujícími Cikány. Skutečnost už asi nezjistí nikdo.

Tarot v sobě skrývá moudrost starobylého Egypta a klasického Řecka. Řád a struktura Velké Arkány, daadvaceti nejmocnějších karet Tarotu, vycházejí z hebrejského systému čísel a abecední poslounosti dvaadvaceti písmen. Slovo Tarot je úzce spjato s hebrejským výrazem Torah (Tóra), což znamená "Zákon" a je hojně užíván v pěti Mojžíšových knihách Starého zákona. V období pozdního středověku a renesance hebrejští mystikové a učenci vytvořili úžasné dílo zabývající se ezoterikou a nazvali jej "Kabala". Tento neuvěřitelný zdroj moudrosti položil základy současnému tarotové symboliky. Velmi populární, a myslím také docela přesné, je tvrzení mnoha vykladačů Tarotu, že Tarot po Evropě rozšířili kočující cikáni, kteří podle Tarotu předvídali osud. Ačkoli migrace těchto lidí nebyla až do poloviny patnáctého století tak obvyklá, používali cikání kraty velmi často a šířili tak jejich popularitu mezi ostatní populaci.

Skutečné pátrání po starodávné moudrosti začalo koncem devatenáctého a v první polovině století dvacátého, nejprve v Anglii, pak Francii a Spojených státech. To vedlo k vytvoření západní kabalistické tradice, která dala vznik nespočtu důležitých prací o Tarotu a jeho duchovním aspektu. V čele tohoto hnutí stál "Řád zlatého úsvitu". Byla to skupina lidí, kteří věřili, že rozjímáním nad vnitřním významem Tarotu (a především kabalistické moudrosti obsažené v dvaadvaceti kartách Velké Arkány) může člověk dosáhnout vyššího stupně vědomí. Velký znalec okultismu A. E. Waite

byl členem "Hermetického řádu Zlatého úsvitu". Jeho dodnes známé a dá se říct nejoblíbenější tarotové karty
odrážejí hlubší význam Tarotu. Často jsou označovány jako Waitovy taroty nebo případně Riderovy taroty. Další členové tohoto magického spolku jako např. Israel Regardie, Paul Foster Case nebo Aleister Crowley (The Book of Thoth, kniha o Crowleyho tarotu) napsali klíčové knihy o Tarotu.

Posledních pětatřicet let můžeme sledovat obdivuhodně vztůstající zájem o Tarot. To znamená vznik desítek různých sérií tarotových karet a velký počet nových textů na toto téma. Jakmile začnete Taroty studovat a používat, brzy pochopíte a oceníte, proč se v průběhu staletí staly součástí života tak velkého počtu lidí a kultur.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama