close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

O čínském lunárním kalendáři

18. září 2011 v 11:32 | Eliška |  Čínská astrologie
O ČÍNSKÉM LUNÁRNÍM KALENDÁŘI
Dálnovýchodní a hlavně čínská astronomie a astrologie vyvrcholila v sestavení císařského lunárního kalendáře - císařského proto, že sloužil pouze císaři či pověřeným duchovním či světským správcům říše; lunárního proto, že základním kritériem časomíry byl Měsíc, tedy Luna (na rozdíl od našeho solárního kalendáře, kde jsou časové etapy vyvozeny z nebeského pohybu Slunce). Osudovou planetou pro obyvatele Dálného východu byl tedy od nepaměti Měsíc a majorita Měsíce je orientálcům jasná.

Existuje mnoho důkazů, jak Měsíc ovlivňuje psychiku i fyziku, především proto, že Měsíc je nejbližším nebeským tělesem. Má proto nepřeberné množství forem působení na člověka, mnohem víc, než by se při zběžném pohledu zdálo -např. menstruaci žen nebo sexuální sílu mužů. Prokázaný je rovněž vzrůst kriminality a krvavého násilí během úplňku. Je pochopitelné, že úplněk má na člověka značný vliv , jestliže tělo obsahuje zhruba 80% vody. Nejsilněji působí úplněk na děti od 4-7 let. Magická a magnetická síla Měsíce se však projevuje především v souvislosti se stoupáním hladiny vodních ploch, moří a oceánů. Nejnižší jednotkou lunární časomíry je proto perioda přílivu a odlivu, tj. lunární den. Základní jednotkou však zůstává lunární rok.

Kalendářové počítání:
Nejnižší drobná mince lunární měny je lunární den. Je to doba mezi dvěma kulminacemi Měsíce. Trvá 24 hodin, 50 minut a 28 vteřin. Lunární den je reprezentován dobou přílivu a odlivu. Začíná ve 23 hodin našeho času. V lunárním kalendáři lunární rok 12 měsíců po 29,5 dnech. Každý 2,5. Rok se připojuje časová korektura přestupného roku. Vkládá se postupně za druhý až jedenáctý měsíc. Počátek každého lunárního měsíce odpovídá našemu novu. Lunární rok je období, kdy se může projevit úplný životní cyklus definovaný uceleným životním typem. Takových typových roků se postupně vystřídá 12, a přitom každý z těchto dvanácti roků s různým charakterem je ještě zabarvený prvkem, vládnoucím v tom kterém roce. Plnohodnotným lunárním cyklem je tedy prostřídání roků stejného znamení a zároveň stejného prvku. Cyklus trvá 60 let, což je typická ucelená generace.

První promyšlený kalendář byl v Číně sestaven již v 61. roce vlády císaře Chuang-Ti, tj. v roce 2637 př. n. l.. Jen pro zajímavost, např. v roce 1996 našeho letopočtu jsme žili v třináctém roce 78. Cyklu lunárního letopočtu.
Ucelený lunární kalendář se dodnes sestavuje v Hongkongu a na Tchai-wanu. Je to jakási všeobecná učebnice. Dávno již neslouží jen císaři. Řídí se jím miliony lidí. Neobsahuje jen astronomické a astrologické parametry, ale například i 24 úseků zemědělské ročenky. Neříká jen, jaký člověk je, ale i to, jak a kdy má zplodit potomka. Jde zkrátka o jakýsi almanach nevyčerpatelné moudrosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Santayana | Web | 8. září 2016 v 4:30 | Reagovat

pujcka online libušín ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama